CIĄŻA, DZIECKO

Kiedy najwcześniej wykonać test ciążowy? Trochę teorii i moje doświadczenia.

3 października 2017

UWAGA! To nie jest post medyczny. Piszę go korzystając z mojej wiedzy i doświadczeń :).

Odkąd zaczęłam interesować się ciążą, wszędzie słyszałam, że test ciążowy powinno się wykonać najwcześniej w terminie spodziewanej miesiączki i się z tym zgadzam. Są jednak takie przypadki, kiedy ciążę trzeba wykryć jak najwcześniej, żeby włączyć leczenie i ją utrzymać (np. po wcześniejszych poronieniach), czasami też kobieta nie jest w stanie wytrzymać do dnia spodziewanej miesiączki i chciałaby wiedzieć jak najszybciej.

Co w takiej sytuacji zrobić?

Większość kobiet zaczyna od kupienia testu ciążowego w aptece. Najlepiej kup od razu 2 tej samej firmy i zrób dzień po dniu, żeby wynik był bardziej wiarygodny. Na rynku są dostępne testy o czułości 10mlU/ml, co oznacza, że wystarczy takie stężenie hormonu beta-hCG, aby test wykrył ciążę. Kolejne testy mają czułość 25mlU/ml. Teoretycznie ten test 10mlU/ml powinien być bardziej czuły, ja jednak mam obawy czy to przypadkiem nie jest chwyt marketingowy w przypadku niektórych testów. Dlaczego? Doczytaj do końca, znajdziesz tam zdjęcie testu o czułości 10mlU/ml i 25mlU/ml dla porównania.

No dobrze, masz już test, to teraz odpowiedź na pytanie — kiedy powinnaś go zrobić?

Test ciążowy powinno się wykonać najwcześniej 10 dni po owulacji. Testy ciążowe, które krzyczą z opakowania „wykrywa ciążę po 48 godzinach” kierują się zasadą, że owulacja jest 14 dnia cyklu, zagnieżdżenie 7 dni później, następnie 48 godzin na wytwarzanie bety hCG i kolejnego dnia można wykonać test. Pamiętaj jednak, że każda z nas ma inny cykl, nie każda ma owulację w książkowym 14 dniu cyklu. Jeśli dobrze znasz swój organizm to możesz zrobić test 10 dni po owulacji, jednak jeśli wyjdzie negatywny, powtórz go najlepiej w dniu spodziewanej miesiączki. Do wykonania testu, szczególnie we wczesnej ciąży, najlepiej wykorzystać poranny mocz, ponieważ zawiera największe stężenie beta hCG.

Jak było u mnie?

Ciążę musiałam wykryć najszybciej i nie była to moja fanaberia, a wskazanie medyczne. Superczuły test z apteki zrobiłam 27 dnia cyklu. W nocy, a w zasadzie nad ranem, bo około 4. Ledwo żywa poczekałam te 3 minuty i popłakałam się, że jest jedna kreska. Rano, mąż wziął ten test i mówi „ale przecież tu jest druga kreska, ledwo widoczna, ale jest”. Wiedzieliśmy, że to już oznacza ciążę. Nie będę tu pisać o emocjach i tym, co pojawiło mi się wtedy w głowie, bo ten post jest poświęcony testom ciążowym ;). Dokupiłam 2 superczułe testy z najbardziej popularnej drogerii w Polsce i wykonałam je następnego dnia rano. Ciężko powiedzieć, że wyszła jakakolwiek druga kreska, raczej lekko zabarwiony róg drugiej kreski. Wkurzyłam się i zrobiłam kolejny test, tym razem zwykły, o czułości 25, który znalazłam gdzieś w zapasach i kreska była dużo bardziej widoczna, zresztą sami oceńcie. Stąd mój brak zaufania do testów superczułych :). 

Nie miałam wątpliwości, że jestem w ciąży, więc wybrałam się do laboratorium na test beta hCG z krwi. Prywatnie takie badanie kosztuje około 50 zł i jest to badanie, które ostatecznie potwierdza lub wyklucza ciążę. I tu przestrzegam Was moje drogie żebyście same nie interpretowały testu tylko wybrały się do lekarza, który zapewne zleci powtórzenie badania po 48h, szczególnie jeśli miałyście wcześniej jakieś niepowodzenia. Kolejne badanie pokaże czy beta hCG przyrasta prawidłowo.
Nie czytajcie na forach, nie porównujcie z innymi!!!
To, że Ty masz 300, a koleżanka z forum na tym samym etapie 6000 o niczym nie świadczy, ważny jest odpowiedni przyrost!!!

Podsumowanie najważniejszych kwestii:

  • Kup test tej samej firmy, zrób go dzień po dniu
  • Test wykonaj najwcześniej 10 dni po owulacji, a najlepiej w dniu spodziewanej miesiączki
  • Do testowania wykorzystaj poranny mocz, szczególnie jeśli wcześnie robisz test
  • Nawet blada druga kreska świadczy o ciąży!
  • Chcesz mieć 100% pewność? Idź do laboratorium i zrób test z krwi. 

Wszystkim testującym życzę widoku drugiej kreski, a mniej więcej 36 tygodni od wykonania testu takiego widoku :). 

Daj znać jak to było u Ciebie albo czy tekst jest dla Ciebie przydatny. 

You Might Also Like